خدمات

خدمات پزشکی
بیماری مزمن وریدی (واریس)

واریس به رگه های پیچ خورده که اکثرا به رنگ بنفش آبی یا تیره در اندام تحتانی (پاها) ظاهر میشود اطلاق میگردد.

علت ایجاد واریس اغلب دریچه های معیوب وریدها هستند که اجازه می دهند خون در جهت اشتباه جریان یابد.

بیش از 23 درصد از کل بالغین دچار رگهای واریسی هستند.

برخی از بیماران ممکن است به دلایل زیبایی به دنبال درمان باشند - آنها می خواهند از رگ های واریسی که ظاهر پا را "زشت کرده" خلاص شوند.

روشای درمانی:

اسکلروتراپی: در این روش یک ماده شیمیایی (اسکلروزان) به رگهای کوچک و متوسط واریسی تزریق می شود که باعث بسته شدن آنها می شود.

و چند هفته بعد، واریس ها محو می شوند. ممکن است یک ورید به بیش از یک نوبت تزریق نیاز داشته باشد. جلسات اسکلروتراپی هر سه هفته یکبار (یا به تشخیص جراح شما با فواصل بیشتر) انجام می شود.

از روشهای لیزر سطحی نیز میتوان برای بستن رگ های کوچکتر و همچنین رگ های عنکبوتی استفاده کرد. البته نتایج نسبت به اسکلروتراپی پایین تر است.

لیزر داخل وریدی یا رادیوفرکانسی: در این روش به کمک سونوگرافی و نتها با یک سوزن وارد ورید میشویم یک میله باریک (کاتتر) داخل رگ شده و با کمک امواج لیزر یا رادیوفرکانسی ورید واریس از داخل تخریب میشود.

این روش معمولاً نیاز به بستری در بیمارستان ندارد. بعضی اوقات کبودی و درد ایجاد می شود. بعد از عمل، بیشتر بیماران 1-3 هفته جوراب واریس پوشیده می شود.

جراحی: اگر واریس ها بزرگ باشند، باید با جراحی برداشته شوند. این کار معمولاً تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی انجام می شود. در بیشتر موارد، بیمار می تواند همان روز به خانه برود. در صورت نیاز به عمل جراحی در هر دو پا، اغلب یک شب را باید در بیمارستان بگذرانیم. جراحی بعضی اوقات می تواند منجر به کبودی، خونریزی و درد شود. در موارد بسیار نادر ، ممکن است ترومبوز ورید عمقی ایجاد شود.

بعد از عمل، بیشتر بیماران ظرف مدت یک هفته به کار خود و سایر کارهای عادی بازمی گردند. در طول زمان بهبود، جوراب های واریس پوشیده می شوند.


برای کاهش خطر ابتلا به رگ های واریسی:ج

- ورزش کنید، پیاده روی ورزش خوبی می باشد.

- وزن ایده ال را حفظ کنید.

- از ایستادن بیش از حد طولانی خودداری کنید.

- کمتر چهارزانو بنشینید.

- موقع نشستن یا خوابیدن زیر پای خود یک بالش یا زیرپایی بگذارید.

- درشرایطی که شغل شما ایستاده است، سعی کنید حداقل هر 30 دقیقه یک بار حرکت کنید.