درمان طبی واریس قسمت دوم

با توجه به شیوع بالای بیماری واریس بسیاری علاقمند هستند که این مشکل را با درمان دارویی و طبیعی حل کنند.
درمان طبی واریس قسمت دوم

درمان طبی واریس قسمت دوم

با توجه به شیوع بالای بیماری واریس بسیاری علاقمند هستند که این مشکل را با درمان دارویی و طبیعی حل کنند.

چند روز قبل در مورد فلاوونوئیدها ( دافلون) صحبت کردیم. امروز عصاره شاه بلوط هندی را معرفی میکنم.

شاه بلوط هندی درختی است که از پوست شاخه های جوان و دانه های آن برای تهیه دارو استفاده می شود.  البته دانه های شاه بلوط هندی حاوی مقادیر قابل توجهی سمی به نام اسکولین بوده و قبل از فن آوری سمی هستند.

یکی از مواد شیمیایی موجود در دانه شاه بلوط هندی ، Aescin است که از دانه آن استخراج می شود و ممکن است به سلامت گردش خون کمک کند.

 Aescin با سه مکانیسم به درمان علائم نارسایی وریدی کمک می کند:

1-       ادم یا تورم را کاهش می دهد.  در نارسایی مزمن وریدی ، افزایش فشار وریدی منجر به نشت مویرگی مایع پلاسما می شود و این نشت منجر به ادم یا تورم می شود.  Aescin روی عروق کوچک اثر "آب بندی" دارد.

2-      به عنوان یک ضد التهاب عمل می کند.  

3-      باعث افزایش قدرت انقباضی وریدی می شود.  دیواره های ورید طبیعی دارای عضله صاف هستند که در صورت قرار گرفتن در معرض این ماده منقبض می شوند.

عصاره شاه بلوط هندی در درمان بیماری خفیف موثر بوده ولی مطالعات اثربخشی آن در موارد پیشرفته (زخم وریدی) را نشان نداده اند. این ماده تورم ، درد و خارش ناشی از رگهای واریسی را کم میکند ولی اغلب روی ظاهر پا  تاثیری ندارد.

کرم شاه بلوط هندی و قرص آن در بازار موجود است؛  البته  جذب پوستی کرم ها و لوسیون ها محدود بوده و بنابراین آنها را توصیه نمی کنم.

قرص شاه بلوط هندی در حال حاضر در ایران و توسط شرکت های مختلف دارویی تولید شده از جمله انها میتوان به وونوویتال, وینیسین باریج,  ونوگل و  فیتوون اشاره کرد.

استفاده از شاه بلوط هندی فقط برای کوتاه مدت (حداکثر تا 6 ماه) توصیه می شود.

فراموش نکنید عصاره شاه بلوط یک دارو است.  قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.