استنتینگ شریان کاروتید

امروزه تنگی های کاروتید توسط جراحی باز یا استنت گذاری (روش اندوواسکولار ) درمان می شوند. بیماران اغلب در مورد آنچه در روز عمل و بعد از آن اتفاق می افتد سوالاتی دارند. در این مقاله سعی میکنم در مورد روش استنتینگ کاروتید به زبان ساده توضیحاتی ارایه کنم.
استنتینگ شریان کاروتید

استنتینگ شریان کاروتید

امروزه تنگی های کاروتید توسط جراحی باز یا استنت گذاری (روش اندوواسکولار ) درمان می شوند. بیماران اغلب در مورد آنچه در روز عمل و بعد از آن اتفاق می افتد سوالاتی دارند. در این مقاله سعی میکنم در مورد روش استنتینگ کاروتید به زبان ساده توضیحاتی ارایه کنم.

علت نیاز به این اقدام چیست؟ 

هدف از استنت گذاری کاروتید جلوگیری از سکته مغزی در آینده است. ممکن است شما TIA (سکته مغزی موقت) داشته باشید.  که این حادثه  اغلب  به دلیل تنگ شدن شریان اصلی مغز شما (شریان کاروتید ) در گردن است. 

در صورت بروز سکته موقت خطر سکته مغزی در آینده نزدیک زیاد می باشد.

در برخی شرایط، حتی اگر شما TIA نداشته باشید، پزشک ممکن است توصیه به درمان تنگی شریان کاروتید کند تا خطر سکته مغزی را در آینده کاهش دهد. 

روش کار چگونه است؟ استنتینگ کاروتید معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود.  این روش شامل عبور یک‌ سیم راهنما و کاتتر  با قطر کوچک در عروق زیر دید با اشعه X است. 

این اقدام معمولا از طریق شریان کشاله ران (فمورال) شریان صورت می گیرد. 

تحت بی حسی موضعی در ناحیه کشاله ران با استفاده از سوزن مخصوص به شریان وارد می شویم و سپس سیم راهنما و کاتتر وارد میشوند.

سیم راهنما به داخل شریان کاروتید هدایت می شود.  از آنجا که سیم باید از منطقه تنگ شده شریان عبور  کند، پزشک در این زمان به دقت شما را بررسی می کند تا مطمئن شود مشکلی ایجاد نشده وی ممکن است از شما بخواهد  صحبت کنید یا دست  خود را حرکت دهید.

گاهی ممکن است شما بتوانید روند کار را روی  مانیتور ببینید!

یک کاتتر مخصوص روی سیم راهنما به ناحیه تنگ شده شریان منتقل می شود. در این زمان خطر کنده شدن  لخته یا بقایای کوچک از دیواره شریان و ورود انها به مغز و بدتر شدن وضع حوادث مغزی وجود دارد بنابراین  بیشتر جراحان از یک توری کوچک که آن را موقتا در مسیر شریان قرار می دهند برای جمع کردن این بقایا استفاده میکنند.

سپس یک بالون واستنت دقیقا در ناحیه تنگی شریان کاروتید قرار می گیرند.  بالون باد شده و تنگی را باز می کند وبعد از ان نیز استنت (فنر) در محل قرار می گیرد. در این مرحله  ممکن است  ناراحتی مختصر در گردن خود احساس کنید. 

برخی از بیماران نیز دچار افت فشار خون می شود. 

پزشک در صورت لزوم  با استفاده از سرم داروهای مسکن و ... وضعیت را اصلاح می کند.  پس از استقرار استنت، یک آنژیوگرافی مجدد از طریق کاتتر انجام می شود تا از موفقیت عمل اطمینان حاصل شود.

پس از اتمام کار: شما  به بخش بازگردانده می شوید.  پرسنل پرستاری  گفتار و حرکات شما را بررسی می کنند تا از وضعیت طبیعی آنها اطمینان حاصل کنند. 

در یکی دو ساعت اول بهتر استراحت کنید.  این تا حدی از کبودی یا خونریزی از کشاله ران که در آن شیت قرار داده شده است جلوگیری می کند.

سپس با کمک پرسنل پرستاری برخاسته و حرکت می کنید.

اکثر بیماران یک شب در بیمارستان می مانند و صبح روز بعد به خانه می روند.   

به محض احساس راحتی می توانید به فعالیت های عادی برگردید.  هر گونه کبودی در ناحیه کشاله ران  معمولاً طی 5 تا 7 روز پاک می شود. 

داروی رقیق کننده خون (اسپیرین و...) که اغلب قبل از عمل نیز استفاده می شده ادامه می یابد تا احتمال لخته شدن استنت کم شود.

عوارض:

سکته مغزی تعداد کمی از افراد، بین 1 تا 3 %، حین استنتینگ کاروتید، در طی یا اندکی بعد از عمل دچار سکته مغزی می شوند. تمام اقدامات احتیاطی احتمالی برای جلوگیری از این اتفاق انجام خواهد شد. 

خونریزی که باعث ایجاد لخته اطراف زخم ورودی شریان در کشاله ران  می شود معمولاً  طی مدت 1-2 هفته توسط بدن جذب می شود، ولی به ندرت ادامه دارشده و مشکل ایجاد کرده در این موارد نیاز به یک عمل جراحی برای متوقف کردن آن است.

ندرتا افراد دچار واکنش آلرژیک نسبت به ماده حاجب اشعه ایکس می شوند.

اگر بیماری دیگری از قبیل  آنژین یا برونشیت / آسم دارید، این شرایط ممکن است درهنگام استنت گذاری تشدید شود.  البته به ندرت این مسائل مشکل ساز میشوند.

من چه اقداماتی انجام دهم؟

اگرسیگاری هستید، باید تلاش کنید تا کاملاً ترک کنید. استعمال دخانیات باعث آسیب بیشتر به شریان های ما می شود و خطر سکته مغزی، سکته های قلبی و مشکلات گردش خون در پاها را افزایش می دهد. 

همچنین می توانید با کاهش وزن، رژیم غذایی کم چربی و ورزش منظم، خطر ابتلا به بیماری عروقی را کاهش دهید. 

اگر کلسترول یا فشار خون بالایی دارید، حتماً آن را به طورمرتب بررسی کنید و از داروهای صحیح طبق نظر پزشک استفاده کنید. 

اگر مبتلا به دیابت هستید، حتماً قند خون خود را کنترل کنید. بالا رفتن سطح قند خون که باعث تسریع ایجاد تنگی در شریان ها می شود و دیابتی ها در معرض بیماری عروقی قرار دارند.