سندرم احتقان لگن چیست و چگونه درمان می شود؟

علل مختلفی از جمله اندوتریوز، کیست های تخمدان، التهاب مزمن مثانه باعث درد مزمن لگن در خانم ها می شوند.
سندرم احتقان لگن  چیست و چگونه درمان می شود؟

سندرم احتقان لگن چیست و چگونه درمان می شود؟

علل مختلفی از جمله اندوتریوز، کیست های تخمدان، التهاب مزمن مثانه باعث درد مزمن لگن در خانم ها می شوند.

یکی از علل درد مزمن لگن که کمتر به آن توجه میشود سندرم احتقان لگن (PCS) می باشد.

تظاهر اصلی سندرم احتقان لگن (PCS) درد لگن است. درد به طور معمول در طول روز بدتر می شود، به خصوص در صورتی که فرد تمام روز نشسته یا ایستاده باشد بعداز ظهر درد شدت می یابد و مجدد پس از خواب شب از بین می رود.

درد گاها در طول یا بعد از مقاربت، دوره های قاعدگی، بعد از انجام فعالیت های بدنی خاص، مانند دوچرخه سواری یا اسب سواری بدتر می شود.

علائم سندرم احتقان لگن (PCS) بسیاری از اوقات، تا قبل از بارداری ظهور نمی کند ولی بعد از بارداری بازهم درد لگن ادامه پیدا می‌کند.

علت سندرم احتقان لگن (PCS) وجود رگ های واریسی در اطراف تخمدان هاست (مشابه رگ های واریسی که در پاها رخ می دهد). کارکرد غیر طبیعی دریچه های موجود در وریدهای لگنی باعث می شود که خون در وریدها تجمع یافته و احتقان دردناک لگن ایجاد شود.

بعد از تایید تشخیص PCS ، در مورد گزینه های درمانی با شما صحبت می کنیم روش های درمانی به شرح زیر است: داروهای هورمونی که توسط متخصص زنان و زایمان تجویز شده اند می توانند جریان خون و احتقان واریس را کاهش دهند. اگر اینها بی اثر باشند، از روش های درمانی کم تهاجمی مانند آمبولیزاسیون (بستن) رگهای واریسی استفاده می شود. این کار به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی قابل انجام است. که در حین آمبولیزاسیون جراح عروق یک ورید رگ مرکزی در بازو یا ران گرفته و با استفاده از راهنمایی اشعه ایکس کاتتر را به وریدهای لگنی گشاد شده هدایت می کند و ورید واریسی را از داخل با استفاده از مواد اسکلروزان، چسب و یا کویل می بندد. بیماربه طور معمول روز بعد به کار و فعالیت های سبک برمی گردد و طی یک هفته به فعالیت های کامل می پردازد.

توجه کنید بسیاری از خانم های سالم به ویژه بعد از بارداری در سونوگرافی، سی تی اسکن، یا MRI وریدهای لگنی گشاد دارند. خوشبختانه، همه به علائم مبتلا نمی شوند و فقط در زنانی که درد دارند، تشخیص سندرم احتقان لگن داده می شود.

نکته بعد این ست که در این بیماری معاینه روتین لگن (زنان) معمولاً طبیعی است. لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و سایر آزمایشات و حتی جراحی نیز ممکن است رگ های گشاد یا درگیر را نشان ندهد، اما اگر شما الگوی درد لگنی منطبق با سندرم احتقان لگن دارید لطفا در مورد امکان این تشخیص با متخصص زنان خود صحبت کنید، وی می تواند با آزمایش مناسب و ارجاع به جراح عروق شما را راهنمایی کند.